- Sosyal Ağlar :
Sesimizi Dünya Alem Duysun!
SesliChat
SİTE DUYURULARI :
  • YORUMLARINIZI BEKLiYORUZ
SOSYAL PAYLASIM :
Musul’u Kurtarma Operasyonu

Irak Savunma Bakanı Halit el Ubeydi, terör örgütü DAEŞ’in elinde tuttuğu Musul kentinin güneyinde devam eden Musul’u kurtarma operasyonunda bin 300 militanın öldürüldüğünü belirtti.

Irak Savunma Bakanı Halit el Ubeydi, terör örgütü DAEŞ’in elinde tuttuğu Musul kentinin güneyinde devam eden Musul’u kurtarma operasyonunda bin 300 militanın öldürüldüğünü belirtti.

Operasyonu takip etmek üzere Musul’un Mahmur ilçesindeki Ninova Ortak Operasyonlar Komutanlığını ziyaret eden Ubeydi, burada askeri yetkililer ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen Ubeydi, kenti kurtarma operasyonunun birinci aşamasının halen devam ettiğini belirterek, Mahmur Cephesi’ndeki çatışmalarda bin 300 militanın öldürüldüğünü dile getirdi.

Musul’un güney bölgesinde ciddi ilerleme kaydedildiğini bildiren Ubeydi, terör örgütü DAEŞ’in tamamen ortadan kaldırılması için yürütülen operasyonlarda zaferin yakın olduğunu söyledi.

Kentin terör örgütünden tamamen temizlenmesi konusunda tahminini aktaran Ubeydi, “Başbakanın açıklamaları ve askeri yetkililerin tahminlerine göre, terör örgütü DAEŞ’in kontrolündeki Musul kenti ve diğer bölgeler bu yıl içinde geri alınacak.” dedi.

“Kenti üç cepheden kontrol eden Peşmerge güçlerinin operasyona katılması için herhangi bir ön şart olup olmadığı” sorusuna Ubeydi, “Peşmerge’nin operasyona katılmasına ilişkin herhangi bir ön şart söz konusu değildir. Ortak Operasyonlar Komutanlığı ve Peşmerge güçleri arasında dayanışma var. Peşmerge güçleri de Irak güvenlik biriminin parçasıdır.” yanıtını verdi.

“Haşdi Şabi’nin (Şii milis gücü) söz konusu operasyona katılıp katılmayacağı” sorusu üzerine ise Ubeydi, “Haşdi Şabi’nin operasyona katılması askeri plana ve Irak başbakanına bağlıdır. Ninova Ortak Operasyonlar Komutanlığı, bu gücün katılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirttiği takdirde katılabilir ancak Irak ordusuna bağlı askerler yeterli olması durumunda ve herhangi bir ihtiyaç olmazsa katılmayacaktır.” diye konuştu

Operasyona destek veren uluslararası koalisyon güçlerinin rolüne de değinen Ubeydi, koalisyon güçlerinin sadece havadan destek vereceklerini ve cephe gerisinde de askeri danışmanlarının bulunacağını söyledi.

Ubeydi daha sonra Mahmur Cephesi’ndeki Irak ordusunun cephelerini ziyaret ederek askerlerin durumu hakkında bilgi aldı.

 

Okuyucu Yorumları
Yorumunuz :

Sesli Chat
Kategori Listesi
Sayfalar
Son Eklenen Konular
Son Eklenen Yorumlar
Konu Etiketleri
Sistem Giris

Sitemizde Kamerali ve Sesli Sohbet Hizmeti Verilmektedir.Uyelerimiz ve Misafir Kullanicilarima Kamera ve Sesli Sohbet imkani Tamamiyle Ucretsizdir.Butun Kullanicilarimiza Hos Sohbetler Diliyoruz ...

Bilgi : info@nefespanel.com